Z czasem wysoki poziom glukozy we krwi może obciążać różne narządy, np. serce lub oczy. Może to, podobnie jak w przypadku wysokiego poziomu cholesterolu, prowadzić do uszkodzenia naczyń krwionośnych – stają się one węższe i bardziej podatne na zatkanie. Gdy przepływ krwi do mózgu zostanie przerwany, może dojść do udaru (2).
Szacuje się, że do 2030 r. liczba osób dotkniętych cukrzycą na całym świecie wyniesie 439 mln (3). Badania wykazują, że cukrzyca niemal podwaja ryzyko wystąpienia udaru mózgu, a ponad 20% osób z cukrzycą umrze z powodu udaru mózgu (4). Jednak pomimo tego, że u pacjentów z cukrzycą typu 1 ryzyko udaru jest wyższe, udar występuje częściej w przypadku chorych na cukrzycę typu 2, którzy stanowią zdecydowaną większość wśród przypadków udarów spowodowanych cukrzycą
Cukrzycę ciężko zdiagnozować, ponieważ może ona rozwijać się przez wiele lat, a chory może nie mieć żadnych oczywistych objawów. Proste badanie pozwala sprawdzić, czy poziom glukozy we krwi nie jest zbyt wysoki. A oto kilka wczesnych sygnałów ostrzegawczych, na które warto zwrócić uwagę
1.Wzmożone pragnienie
2. Częste oddawanie moczu, zwłaszcza w nocy
3. Skrajne zmęczenie
4. Utrata wagi (pomimo większego apetytu) (typ 1)
5. Swędzenie w okolicach intymnych lub regularne nawroty grzybicy
6. Trudne gojenie się ran
7. Nieostre widzenie
8. Ból, mrowienie lub drętwienie rąk/stóp (typ 2)
Osoby, u których zdiagnozowano cukrzycę, mogą kontrolować jej przebieg poprzez przyjmowanie leków, zgodnie z zaleceniami lekarza. Jedno z badań wykazało 24% spadek liczby poważnych udarów mózgu, gdy pacjenci chorzy na cukrzycę przyjmowali statynę (przepisywaną zazwyczaj w celu obniżenia poziomu cholesterolu).
Wykazano, że lepsza dieta, utrata wagi i zwiększenie aktywności fizycznej mają również korzystny wpływ na utrzymywanie poziomu glukozy we krwi na odpowiednim poziomie. Ujmując rzecz krótko, profilaktyka i leczenie cukrzycy mogą obniżyć ryzyko wystąpienia udaru mózgu.